Warsztaty dla uczniów szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

W dniu 26.01.2018 r. w ramach warsztatów dla szkół na Politechnice gościliśmy wycieczkę szkolną klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Warsztaty zorganizowano w czterech grupach tematycznych obejmujących zagadnienia związane z układami programowalnymi, sterownikami przemysłowymi, elektroniką biomedyczną, oraz technologią mikroelektroniki.

Wprowadzenie poprowadził Dyrektor Instytutu Elektroniki Prof. dr hab. inż. Dariusz Kania, na którym przyszli studenci dowiedzieli się kilku szczegółów z historii Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki.

W zajęciach w Laboratorium Sterowników Programowalnych kursanci pod opieką dr inż. Mirosława Chmiela i dr inż. Andrzeja Malchera uczestniczyli w zajęciach z programowania sterowników przemysłowych pt: "Mikrosław sterownik do usług — czyli jak z pomocą drabiny umyć samochód, okiełznać taśmociąg i napić się coca-coli". Prezentacja ta miała na celu uzmysłowienie, co to jest sterownik programowalny i do czego służy, a także jakie jest jego znaczenie w przemyśle. Uczniowie dowiedzieli się również jak napisać prosty program pod sterownik przemysłowy firmy SIEMENS.

W Laboratorium Układów i Systemów Programowalnych słuchacze pod opieką dr hab. inż. Roberta Czerwińskiego uczestniczyli w zajęciach z układów programowalnych pt.: ”Jak widzi ludzkie oko? Rzecz o tym, jak zbudować układ wyświetlania obrazu na monitorze”. Przyszli studenci dzięki technologii FPGA poznali sposoby tworzenia obrazu na monitorze LCD, gdzie za pomocą prostych funkcji logicznych mogli przetestować samodzielnie wyświetlanie kolorów czy też podział matrycy na części.

W Zakładzie Elektroniki Biomedycznej pod opieką dr inż. Jerzego Ihnatowicza słuchacze brali udział w zajęciach pt.: ”Obrazowanie trójwymiarowe (3D) w medycynie” gdzie na podstawie modelu obrazu rentgenowskiego człowieka i pewnych obliczeń matematycznych zrozumieli zasadę działania tomografu.

W laboratorium Technologii Mikroelektronicznych pod opieką dr hab. inż. Krzysztofa Waczyńskiego uczniowie brali udział w zajęciach pt.: ”Krzemowe Ogniwa Fotowoltaiczne”. Poznali technologię wytwarzania ogniw, ich parametry, a także dowiedzieli się, jak wygląda otrzymywanie kryształu krzemu, oraz jego domieszkowanie.