GALA FINAŁOWA KONKURSU „Elektronika by żyło się łatwiej”

     W dniu 5.04.2018 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu „Elektronika by żyło się łatwiej”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Instytut Elektroniki, a współorganizatorami - firmy Siemens oraz Kamami, które ufundowały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla wyróżnionych uczestników konkursu, którzy będą studiować na kierunku Elektronika i Telekomunikacja nagrodami są również roczne stypendia Dziekana.

Do konkursu zgłosiło się ponad 90. uczniów z całej Polski - głównie ze śląskich miast, ale także z Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Tarnowa, Żywca, Limanowej, Nowego Sącza i innych. Spośród nadesłanych projektów Komisja Konkursowa wyłoniła dziesięć najlepszych projektów, które były prezentowane podczas Gali Finałowej. Projekty obejmowały między innymi różnego typu układy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, urządzenia automatyki domowej, stacje monitorowania środowiska - w tym zanieczyszczeń powietrza, roboty, pojazdy samobieżne, konstrukcje latające, urządzenia warsztatowe, aplikacje na smartfony ułatwiające naukę lub usprawniające wymianę informacji itp.

Jury konkursowe po wysłuchaniu prezentacji najlepszych projektów ustaliło następującą kolejność laureatów:

  1. 1. Aleksander Ostrowski z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Temat projektu „Miernik zużycia LPG”, nauczyciel prowadzący Piotr Kalus
  2. 2. Artur Morys-Magiera z Liceum Ogólnokształcące nr XI przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach i Jakub Polaczek z I Liceum Ogólnokształcącego   Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach. Temat projektu „RaspCopter”, nauczyciel prowadzący Kazimierz Szeliga.
  3. 3. Wiktor Nowacki z Zespołu Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu. Temat projektu „Ploter rysujący CNC”, nauczyciel prowadzący Stanisław Sitek

Przyznano także 7 wyróżnień dla: Mateusza Kowalika i Roberta Pawlik – Dobrowolskiego z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku – Białej, Bartłomieja Mazura i Krzysztofa Dziembały z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, Mateusza Garwola i Filipa Oleksego z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, Nikodema Bartnika z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu, Jacka Wieczorka z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach, Artura Machy z Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, Technikum nr 2 w Gliwicach, Patryka Chyćko i Rafała Hrabia z Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Na zakończenie Gali Finałowej Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prof. dr hab. inż. Adam Czornik wraz z przedstawicielami sponsorów wręczyli laureatom cenne nagrody. Dla trzech szkół, w których uczą się laureaci 3. pierwszych miejsc, firma Siemens ufundowała sprzęt, który pozwoli wyposażyć szkolne pracownie. Ponadto przedstawiciele firmy Siemens wraz z pracownikami Instytutu Elektroniki przeprowadzą szkolenie dla nauczycieli, którzy opiekowali się autorami wyróżnionych prac.

Laureatom, ich opiekunom, jak i szkołom gratulujemy!

 

Więcej na ten temat:

http://iele.polsl.pl/ie3/index.php/instytut/dla-szkol/konkurs-dla-uczniow-szkol-srednich

https://blog.kamami.pl/?p=9931