W laboratorium prowadzone są zajęcia dotyczące podstawowych zagadnień związanych z projektowaniem układów i urządzeń cyfrowych. W ich trakcie studenci zapoznają się w praktyce z budową i działaniem takich elementów cyfrowych oraz cyfrowo-analogowych jak bramki logiczne, przerzutniki, multipleksery, dekodery, układy arytmetyczne, liczniki, rejestry, pamięci, proste układy programowalne oraz przetworniki cyfrowo-analogowe i analogowo-cyfrowe. Zdobytą w ten sposób wiedzę studenci wykorzystują następnie do zaprojektowania i skonstruowania prostych układów sterujących i pomiarowych.
Laboratorium wyposażone jest w zestaw stojaków z kasetami zawierającymi wyżej wspomniane elementy cyfrowe oraz wybrane elementy analogowe, które można łączyć tworząc coraz bardziej skomplikowane układy cyfrowe i cyfrowo‑analogowe. Część stanowisk wyposażona jest również w komputery, które komunikują się ze stojakami laboratoryjnymi. Komputery wykorzystywane są m.in. do modelowania działania rzeczywistych obiektów przemysłowych – jak np. suwnica lub instalacja chemiczna – których praca sterowana jest przez układy zrealizowane w trakcie laboratorium przez studentów.
Na wyposażeniu laboratorium znajdują się także urządzenia pomiarowe: woltomierze i amperomierze cyfrowe, częstotliwościomierz oraz oscyloskop cyfrowy.